Aloes naturalny lekarz

Od tysiącleci wiadomo, że aloes posiada właściwości korzystnie wpływające nazdrowie i urodę. Już w starożytności doszukano się ponad 800 leczniczych zastosowań aloesu. Krzysztof Kolumb podczas swoich legendarnych wypraw za każdym razem miał na pokładzie aloes w doniczce. Mahatma Ghandi nie wyobrażał sobie postu (kuracji oczyszczającej) bez aloesu. Hipokrates uznawany za ojca medycyny doceniał właściwości aloesu, jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, wypadanie włosów czy

Od tysiącleci wiadomo, że aloes posiada właściwości korzystnie wpływające nazdrowie i urodę. Już w starożytności doszukano się ponad 800 leczniczych zastosowań aloesu. Krzysztof Kolumb podczas swoich legendarnych wypraw za każdym razem miał na pokładzie aloes w doniczce. Mahatma Ghandi nie wyobrażał sobie postu (kuracji oczyszczającej) bez aloesu. Hipokrates uznawany za ojca medycyny doceniał właściwości aloesu, jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, wypadanie włosów czy podrażnienia skóry.

Jaką rośliną jest aloes?

Z botanicznego punktu widzenia aloes www.foreveraloes.eu należy do sukulentów. Do tej pory rozpoznano ok. 500 gatunków aloesu, z których jedynie 2 wykazują właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Są to Aloes Berbadensis Miller oraz Aloes Arborescens, które mogą być stosowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.
Aloes doskonale sprawdza się, jako roślina domowa. Latem pięknie rozwija się w ogrodzie, zimą jednak najlepiej rośnie postawiony na parapecie. Aloes to roślina mało wymagająca i łatwa w pielęgnacji (w końcu wywodzi się z terenów pustynnych). Żywotność aloesu wynosi średnio ok. 10 lat.

Miąższ aloesu charakteryzuje się gorzkim smakiem, dlatego wiele osób spożywa go mieszając wraz owocami lub jogurtem. Korzystając z zakupionych preparatów bądź koncentratów aloesu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na jakość zakupionego produktu. Niejednokrotnie warto sięgnąć po produkty BIO, które często są w prawdzie droższe, pochodzą jednak ze sprawdzonego certyfikowanego źródła.

Dlaczego aloes jest tak wyjątkowy?

Lista składników oraz witamin zawartych w aloesie jest pokaźna i liczy ok. 300 pozycji, z których wszystkie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

Aloes zawiera liczne polisacharydy, witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C oraz witaminę E. W aloesie znajdziemy również pokłady takich pierwiastków i związków mineralnych jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, chrom, miedź oraz cynk. Oprócz tego aloes zawiera liczne aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz olejki eteryczne.

Aloes bardzo skutecznie pomaga przy dolegliwościach trawiennych oraz zaparciach. Stosowanie aloesu w tym celu nie powinno przekraczać 2 tygodni ze względu na możliwe zakłócenia gospodarki elektrolitowej i wodnej organizmu.

Ważna informacja dla osób chorych na cukrzycę!

„Zażywanie aloesu może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi!”

Aloes do zastosowania zewnętrznego

Zewnętrzne stosowanie aloesu uprawianego we własnej doniczce jest bardzo proste. Ucinamy kawałek liścia a cieknącą z niego maź/żel nakładamy na skórę.

Aloes http://www.aloevera.net.pl/produkt/galaretka-aloesowa-aloe-vera-gelly stosowany zewnętrznie znajduje zastosowanie przy leczeniu poparzeń, nieczystości skórnych, pryszczach, opryszczkach, łuszczycy, egzemie czy wypadaniu włosów.

W przypadku poparzeń skórnych wywołanych zbyt intensywnym opalaniem, aloes przynosi ulgę oraz działa przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom aloes wspomaga budowę komórek skórnych przyspieszając w ten sposób proces leczenia czy też regeneracji.

Aloes stosowany regularnie widocznie opóźnia procesy starzenia się skóry.

Maseczka do twarzy z aloesu

Z aloesu możemy sami bardzo szybki i łatwo przyrządzić doskonale sprawdzającą się maseczkę do twarzy.

Składniki:

  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka twarogu spożywczego
  • 1 liść aloesu

Wyciśnięty z liścia aloesu płyn/żel należy wymieszać z miodem oraz twarogiem i nanieść równomiernie na skórę twarzy. Maseczkę pozostawić na 10 minut, po czym delikatnie oczyścić twarz chusteczka higieniczną a następnie spłukać letnią wodą nie używając przy tym środków myjących.

Z aloesu można również przyrządzić delikatną wodę do mycia twarzy.

Składniki:

  • 100 ml wody destylowanej (dostępna w aptece lub drogerii)
  • 8 łyżeczek płynu/żelu z aloes
  • W razie potrzeby kilka kropli olejku eterycznego

Płyn/żel z aloes należy zmieszać z wodą, po czym wstawić na 2 dni do lodówki, mieszając zawartość od czasu do czasu. Uzyskaną wodę do mycia twarzy należy przechowywać w lodówce. Okres przydatności samodzielnie uzyskanej wody aloesowej nie powinien przekraczać 2 tygodni.

Producenci produktów kosmetycznych oraz spożywczych zawierających aloes, zapewniające cudowne efekty uzyskane na skutek ich stosowania mocno „nadwyrężyli” opinię i dobre imię tak cudownej rośliny, jaką jest aloes. Niejednokrotnie zarówno ilość jak i jakość koncentratu z aloesu uzyskiwanego w produkcji pozostawia wiele do życzenia lub w ogóle nie posiada gwarantowanych właściwości.

 

Aloes jest rośliną powszechną i łatwo dostępną. Łatwo się go szczepi i uprawia. Właśnie z tego powodu powinniśmy zadbać o stały dostęp do świeżego aloesu z pewnego źródła, jakim jest nasza domowa doniczka. Preparaty kosmetyczne oraz odżywki z aloes wykonane samodzielnie będą bez porównania wydajniejsze, zdrowsze i cenowo korzystniejsze niż te zakupione w drogeriach czy aptekach.

admin1 sobota, 22 marzec 2014 - 11:36 pm | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , ,